A magyar felnőtt társadalom mintegy 85%-a napi rendszerességgel fogyaszt kávét. Így aztán nyugodt lehetsz: nem vagy egyedül, ha csak egy csésze kávé után érzed úgy reggelente, hogy készen állsz a napra! De a kávéfogyasztásnak több oka lehet: egyesek a frissítő hatása miatt, mások az íze, illata, esetleg aromája miatt fogyasztják, sokan már csak egyszerű megszokásból.
A kávéfogyasztás jótékony hatásaira egyre több tanulmány hívja fel a figyelmet: van, amely szerint az Alzheimer- és a Parkinson-kór megelőzésében juthat hasznos szerephez, míg mások szerint a rák és a cukorbetegség kockázatát csökkenti. Ezen túl a kávé számos antioxidánst tartalmaz, aminek gyulladáscsökkentő hatása van. Egy azonban biztos: a gyomorégéssel küzdők számára mindez szerény vigaszt jelent a hétköznapokban.
A kávénak mindazonáltal vannak negatív hatásai is: a magas koffeintartalom igencsak megterheli a szív-és érrendszerünket, esetenként szorongást és számos egyéb nemkívánatos betegséget okoz. Nem feltétlen kell teljesen lemondani a kávéfogyasztásról, de azt el kell fogadni, hogy ha napi rendszerességgel fogyasztod, annak előbb-utóbb az egészséged látja meg a kárát. Így ha érzed, hogy szíved szabálytalanul ver, vagy egyszerűen csak nem esik jól a reggeli kávé, akkor figyelj, mert elhoztunk 3+1 kiváló gyógynövényt, ami koffeinmentes kávéhelyettesítőként szolgál!
Kávé helyett: gyógynövények
A Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnák csapata már évek óta letette a voksát a gyógynövények és azok természetből fakadó jótékony hatása mellett. Szerencsére sok-sok lehetőség áll rendelkezésünkre a gyógynövényvilágból arra is, hogy a szervezetünkbe bevitt koffein mennyiségét csökkentsük, miközben az élénkítő hatásról, az ízről vagy a kávészünet szertartásáról nem kell lemondanunk.
1. A menta úgy élénkít, mint a kávé
A mentatea frissítő, élénkítő, koncentrációt javító hatását a mennyei illóolajának köszönheti. A menta illata élénkítő hatású és igencsak meggyorsítja agyunk aktiválását. Ismert jótékony hatásai közé tartozik, hogy fogyasztásával megelőzhetők az emlékezetvesztéssel kapcsolatos betegségek. A borsmentából főzött tea fogyasztása vagy a borsmenta illóolajának párologtatása pont annyira élénkítő és frissítő hatású lehet, mint egy csésze fekete kávé.
2. Rozmaring, ami felpezsdít testet, lelket
A rozmaring illóolajat, szaponint, cseranyagot, nikotinsavat tartalmaz. Serkenti a vérkeringést, élénkíti a memóriát, hatékony frissítő, étvágygerjesztő, idegerősítő hatású, ám várandósoknak, szoptatós kismamáknak és vesebetegeknek nem javasolt. A rozmaring keringésfokozó hatását az agyi keringésben is jól érzékelhetjük, ugyanis egyszerre frissíti fel és pezsdíti fel egész testünket és gondolatainkat. Teája vérnyomásemelő hatású, így magas vérnyomás esetén csak nagyon óvatosan alkalmazható!
3. Gyömbér, hogy jól induljon a reggel
A gyömbér fő hatóanyagai a csípős ízért felelős gingerol és shogaol, melyeknek gyulladáscsökkentő, emésztést segítő hatását is köszönheti. Szuper ébresztő a reggelre, és az immunrendszert is erősíti. Készíts teát gyömbérgyökérből, majd add hozzá egy narancs kicsavart levét, na meg egy fél citrom levét is. Hogy még aromásabb legyen az orvosság, keverj el egy kanál mézet is benne.
+1. Pitypang, ha imádod a latte-t
A gyermekláncfű a máj és epe egyik legjobb gyógynövénye. Mindamellett pörkölés után a pitypang gyökerének a kávéhoz igen hasonló íze lesz, ezért pótkávék alapanyagául is szolgál a cikóriával (mezei katáng gyökerével) együtt. Ez a koffeinmentes kávéhelyettesítő főként akkor jelent jó alternatívát, ha a egyébként a kávét is ízesítve, tejjel vagy tejszínnel iszod. Ilyen formában ugyanis a kávé íze is kevésbé domináns, ezért nem lesz túl feltűnő, ha a kávét pitypangra cseréled.
Hogy a koffeinmentes kávézás közben tökéletes legyen a pihentető, felfrissítő érzés, helyezd magad kényelembe a Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnák memóriahab-szivacs vagy tönkölypelyva töltetű párnái között! Neked már csak egy dolgod maradt: élvezni az ízeket és a napsütést!